منوی دسته بندی

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی رنگی (سونوگرافی کالر داپلر)

سونوگرافی رنگی (کالر داپلر) چیست؟

سونوگرافی کالر داپلر (رنگی) روشی آسان، سریع ، بدون درد و عارضه ای است که به پزشک متخصص سونوگرافی اجازه بررسی داخل بدن را می دهد و در آن از اشعه استفاده نمی شود. پیدایش سونوگرافی کالر داپلر تحولی بزرگ در علم سونوگرافی ایجاد کرد .

سونوگرافی رنگی (کالر داپلر) در مرکز سونوگرافی دکتر نبی پور اشرفی واقع در کرج، منطقه گوهردشت با استفاده از تجهیزات مدرن انجام می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۶۳۴۲۰۵۸۹۱ تماس حاصل فرمایید.

یکی از مهمترین کاربردهای سونوگرافی بررسی حرکت خون در عروق (شریان و ورید) است . سونوگرافی های دو بعدی و سه بعدی ، ساختار داخلی ارگان ها و بافت ها را نشان می دهند ولی عملکرد سونوگرافی کالر داپلر به گونه ای است که جریان و فشار خون در رگ ها را بررسی می کند. .

 در این روش بازتاب امواج فراصوت به تصویر تبدیل می شود و به پزشک امکان بررسی ورید ها، شریان ها و حرکت خون در آن ها را می دهد. پزشک با این روش جریان خون در رگ ها ی دست، پا ، شکم وگردن  و..‌ بررسی می کند و با توجه به کاهش سرعت و کاهش جریان خون در یک رگ به وجود لخته یا تنگی در آن رگ پی میبرد.

در سونوگرافی رنگی پزشک دستگاهی که مبدل نام دارد را روی پوست حرکت می دهد و این دستگاه امواج صوتی را ارسال می کند که با برخورد به اجسام جامد داخل بدن مانند سلول های خونی یا ارگان ها منعکس شده و تقویت می شود و روی صفحه نمایشگر، تصاویر متحرک ایجاد می کند که به این پروسه اثر داپلر می گویند.

انواع سونوگرافی کالر داپلر:

سه نوع اصلی سونوگرافی داپلر عبارت اند از:

سونوگرافی داپلر با موج پیوسته:

در این روش از تغییر سرعت امواج صوتی برای بررسی جریان خون استفاده می شود. پزشک به صدای ایجاد شده توسط مبدل در ناحیه ای که مشکوک به تنگی رگ یا ایجاد لخته است گوش می دهد که با صدای ایجاد شده توسط رگ های نرمال متفاوت است. این روش در بیمارستان و مطب (مرکز سونوگرافی) در کنار تخت مریض به راحتی قابل انجام است و نتایج به سرعت گزارش می شود.

سونوگرافی داپلر دوپلکس (اسپکترال):

در این روش از بازتاب امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از رگ های خونی و ارگان ها استفاده میشود که سرعت و جهت جریان خون را نشان می دهد.

سونوگرافی کالر پاور داپلر رنگی:

در این روش امواج صدا به رنگ ها تبدیل می شود که نشان دهنده جهت و سرعت جریان خون است. کالر داپلر نوع خاصی از داپلر رنگی است که می تواند از مکان هایی تصویر برداری کند که با داپلر رنگی معمولی بسیار سخت یا غیر ممکن است.

سونوگرافی رنگی (کالر داپلر) در مرکز سونوگرافی دکتر نبی پور اشرفی واقع در کرج، منطقه گوهردشت با استفاده از تجهیزات مدرن انجام می‌شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۶۳۴۲۰۵۸۹۱ تماس حاصل فرمایید.

تفاوت انواع سونوگرافی کالرداپلر

سونوگرافی کالر داپلر و سونوگرافی کالر داپلر اسپکترال می توانند هم جریان خون و هم جهت آن مورد ارزیابی قرار دهد  اما سونوگرافی کالر داپلر اسپکترال به جای ایجاد تصاویر رنگی ، امواج دریافتی را به صورت مقیاس و نمودار نمایش می دهد. اما سونوگرافی پاورداپلر تنها می تواند شدت سیگنال و دامنه را نشان دهد ولی نمی تواند شتاب و سرعت را مورد بررسی قرار دهد.

.

کاربرد سونوگرافی کالر داپلر عروق چیست؟

 

  • .بررسی جریان خون در ورید، شریان و قلب
  • پیدا کردن محل لخته یا تنگی در رگ های سرتاسر بدن مانند گردن ، بازو ها و ساق پاها
  • پیدا کردن محل خونریزی داخل بدن
  • .بررسی مجدد عروق پس از درمان
  • .پیدا کردن آنوریسم در رگ (بیرون زدگی دیواره رگ)
  • .بررسی مشکلات جریان خون در ارگان ها مانند کلیه. کبد،طحال و پانکراس
  • بررسی سرعت جریان خون در کلیه ها
  • .بررسی جریان خون در عروق مغزی
  • بررسی جریان خون در تیرویید
  •  بررسی جریان خون بند ناف در دوران بارداری

آمادگی برای سونوگرافی داپلر

اگر شما و یا پزشک شما برای شما احتمال لخته خون در عروق را مطرح کند، شما باید بلافاصله به پزشک متخصص سونوگرافی و رادیولوژی مراجعه کنید. از آنجا که سونوگرافی رنگی عروق از نظر وجود لخته اورژانس محسوب می شود مراجعه سریع و از دست ندادن زمان بسیار مهم است.

مراحل انجام سونوگرافی داپلر:

استفاده از ژل بر روی ناحیه معاینه موجب عبور بهتر امواج صوتی می شود.

دستگاه امواج صوتی را داخل بدن ارسال می کند و این امواج با برخورد به سلول های خونی، ارگان ها و سایر بخش های بدن به دستگاه بر می گردد  و کامپیوتر تمام امواج صوتی دریافتی را به تصاویر متحرک تبدیل می کند که از صفحه نمایشگر قابل رویت است. مشاهده و تفسیر این سونوگرافی برای پزشک متخصص متبحر حدود نیم ساعت به طول می انجامد.

این روش سریع، آسان، بدون درد ، و بدن عوارض جانبی است و در آن از اشعه استفاده نمی شود.

اگر در سونوی داپلر اندام تحتانی ترومبوز عمقی دیده شود، لازم است در طی چند روز آینده مجدد سونوگرافی داپلر انجام شود تا رشد لخته یا ایجاد لخته جدید بررسی شود. در واقع انجام مجدد سونوگرافی داپلر در پنج تا هفت روز بعد توصیه می شود(در این مدت بیمار باید از داروهای ضد لخته نیز استفاده نماید).

در فردی که دچار ترموبوز وریدی عمقی شده است حتی بعد از حل شدن لخته (لیز شدن) ممکن است تا یکسال  بعد سونوگرافی داپلر فرد غیر طبیعی باشد چرا که  ترومبوز عمقی، در طولانی مدت روی عروق تاثیر می گذارد و بلافاصله بعد از درمان عروق به حالت نرمال برنمی‌گردند.