منوی دسته بندی

آشنایی با انواع تست های غربالگری جنینی

غربالگری جنینی

آشنایی با انواع تست های غربالگری جنینی

آزمایشات قبل از تولد،از جمله غربالگری وآزمایش های تشخیصی،می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت نوزاد شما ارائه دهد.

غربالگری جنینی

انواع ازمایشات قبل از تولد:

  • آزمایشات غربالگری:

آزمایشات غربالگری قبل از تولد می تواند مشخص کند که ایا نوزاد دچار نقص های مادرزادی است که البته بسیاری از انها اختلالات ژنتیکی هستند.این ازمایشات شامل آزمایش خون،نوع خاصی از سونوگرافی و غربلگریDNA بدون سلول قبل از تولد است. آزمایشات غربالگری قبل از تولد معمولا در سه ماهه اول یا دوم انجام میشود.آزمایشات غربالگری نمی توانند تشخیص قطعی بدهند.اگر نتایج نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به یک اختلال ژنتیکی باشند،پزشک گزینه های دیگری را برای تایید تشخیص پیشنهاد می کند.

  • آزمایشات تشخیصی:

اگر یک آزمایش غربالگری یک مشکل احتمالی را نشان می دهد یا وجود سابقه خانوادگی یا سابقه پزشکی مادر را در معرض خطر بیشتر برای تولد نوزاد با مشکل ژنتیکی قرار می دهد.ممکن است یک آزمایش تشخیصی تهاجمی پیش از تولد درخواست شود. آزمایش تشخیصی تنها راه قطعی تشخیص است.برخی از آزمایش های تشخیصی،مانند نمونه برداری از پرز های کورینی و آمینوسنتز ، کمی خطر سقط جنین را به همراه دارند.

انواع ازمایشات غربالگری قبل از تولد شامل موارد زیر است:

  • آزمایشات غربالگری سه ماهه اول:

در طول سه ماهه اول بارداری ،پزشک آزمایش خون وسونو گرافی برای اندازه گیری فضای خالی (سیاه رنگ در سونوگرافی )در بافت پشت گردن نوزاد ( شفافیت نوکال) توصیه می کند.

در سندروم داوون ودر برخی شرایط دیگر ، میزان شفافیت نخاعی پیش از اندازه طبیعی است.

 

غربالگری جنینی
  • آزمایشات غربالگری سه ماهه دوم:

در طول سه ماهه دوم بارداری، پزشک آزمایش خون دیگری به نام تست چهار گانه را ارائه می دهد. این ازمایش سطح چهار ماده در خون را اندازه گیری می کند. این ازمایش به تشخیص نقایص لوله عصبی یعنی ناهنجاری های جدی مغز یا نخاع کمک می کند.

غربالگری DNAبدون سلول قبل از تولد: این ازمایش خون،DNAجنین را در جریان خون مادر اندازه گیری می کند تا احتمال بروز مشکلات خاص کروموزومی مانند سندروم داون را بررسی کند. این غربالگری همچنین می تواند اطلاعاتی درباره جنسیت و گروه خونی نوع رزوس (RH) نوازاد ارائه دهد.

پلن غربالگری ژنتیکی سلامت جنین در دوران بارداری
  • آزمایشات غربالگری سه ماهه سوم:

در سه ماهه سوم بسته به سن ، سلامتی ، سابقه پزشکی خانوادگی و موارد دیگر، آزمایش های بیشتری درخواست می شود که شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی: سونوگرافی یک آزمایش بی خطر وبدون درد است که از امواج صوتی برای ساختن تصاویری استفاده می کند که شکل و موقعیت نوزاد را در رحم نشان می دهد.

سونوگرافی سه ماهه سوم می تواند جفت را مورد بررسی قرار دهد وگاهی اوقات بخشی از آزمایش به نام مشخصات بیو فیزیکی (BPP) است تا مشخص شود ایا کودک اکسیژن کافی دریافت می کند یا خیر.

غربالگری جنینی

زنانی که بارداری های پرخطر دارند ممکن است در سه ماهه سوم سونوگرافی های متعدد انجام دهند.

تست استرپتوکوک گروه B: بین هفته های 35و37 بارداری ، پزشک شمارا برای عفونت استرپتوکوک گروه B(GBS) بررسی می کند.

باکتری GBS به طور طبیعی در واژن بسیاری از زنان یافت می شود اما می تواند باعث عفونت های جدی در نوزادان شود.این ازمایش شامل سواب زدن واژن وراست روده است.

خانومی که آزمایش او مثبت می شود باید به محض شروع زایمان به بیمارستان برود تا بتوان آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) را برای محافظت از نوزاد در برابر عفونت دیافت کند.

 

غربالگری جنینی

عفونت با استرپتوکوک گروه B در بارداری
  • تست بدون استرس:

آزمایش بدون استرس (NST) معمولا زمانی انجام می شود که پزشک بخواهد سلامت جنین را بررسی کند. این آزمایش بررسی می کند که ایا نوزاد به طور معمول به تحریک واکنش نشان می دهد و اکسیژن کافی دریافت میکند یا خیر. نوزادی که پاسخ نمی دهد لزوما در معرض خطر نیست، اما ممکن است نیاز به ازمای بیشتری باشد.

  • تست استرس انقباضی:

این ازمایش رحم را با پیتوسین ،شکل مصنوعی اکسی توسین (هورمونی که در هنگام زایمان ترشح می شود) تحریک می کند تا تاثیر انقباضات بر ضربان قلب جنین را تعیین کند. این تست بررسی می کند که آیا ضربان قلب نوزاد در هنگام انقباضات ثابت می ماندیا خیر.

 

بیشتر بخوانید : 

سونوگرافی آنومالی یا اسکن ناهنجاری های جنین چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *